T.C. Mİllî Eğİtİm BakanlIğI
İSTANBUL / KARTAL - Kartal Anadolu İmam Hatip Lisesi

Tarihçemiz

Tarihçemiz

Her şey 1984 yılında TRT'de yayınlanan bir televizyon programıyla başladı. Almanya'da yaşayan Türk işçi çocuklarının karşılaştıkları sıkıntıların konu edildiği programda, çocukların kültür çatışması ve adaptasyon problemleri sonucunda kendilerini kötü alışkanlıkların içinde buldukları, milli kültürlerinden uzaklaşıp, milletine yabancı bireyler olarak Almanya'da kaybolma tehlikesi ile karşılaştıkları anlatıldı. Program, dönemin yöneticilerinin dikkatini çekince, Milli Eğitim Bakanı Vehbi Dinçerler ve Din Öğretimi Genel Müdürü Hikmet Özdemir, konu hakkında inceleme yapmak üzere Almanya'ya gitti. 1985 yılında, yabancı dil programı ile imam-hatip müfredatı birleştirilerek, Türkiye'nin ilk Anadolu İmam Hatip Lisesi Beykoz'da kuruldu. İsmail Kasaroğlu başkanlığındaki Kasaroğlu Kültür ve Eğitim Vakfı tarafından arsa ve binası karşılanan okulumuz 14 Ekim 1985'te Kurucu Müdür Mehmet Dede'nin yüksek gayret ve çabaları ile "Beykoz Anadolu İmam Hatip Lisesi" adıyla eğitim öğretim hayatına başladı. Okulumuzun akademik kadrosu oluşturulurken, Milli Eğitim Bakanlığı'nın yurt dışına göndereceği öğretmenler arasından seçim yapıldı. Beykoz Anadolu İmam Hatip Lisesi'nin ilk dönem öğrencileri Anadolu Liseleri Sınavı'nda aldıkları puanlar ve diploma notları göz önünde bulundurularak seçildi. Okulumuzun ilk dönem öğrencisi olma şansını yakalayan 102 öğrencinin dörtte biri kadarını Almanya'da ikamet eden ailelerin çocukları, geri kalan kısmını ise Türkiye'nin dört bir yanından gelen öğrenciler oluşturmaktaydı.

Öğrenci sayısının giderek artması ve mevcut binanın yetersiz kalması sebebiyle Beykoz'da kurulan okulun, ilerleyen senelerde daha modern bir kampüse taşınması gündeme geldi. Araştırmalar neticesinde okulumuzun Kartal'da bulunan şu anki arazisi üzerinde karar kılındı ve bir merkez bina, bir pansiyon binası ve lojman inşa edildi. 1990 yılının yazında okulumuz Kartal ilçesine taşındı ve bugünkü ismini aldı.

Kartal Anadolu İmam Hatip Lisesi'nde verilen eğitimin kalitesi, çocuklarını söz sahibi bireyler olarak yetiştirmek isteyen velilerin dikkatini çekti. Bu durum KAİHL'nin hem başarılı öğrenci sayısının her geçen gün artmasını, hem de velilerinin desteği sayesinde eğitim öğretim faaliyetlerinin üst düzeyde gerçekleştirilmesini sağlamıştır.

Bu dönemde Okul Müdürü Mustafa Gözübüyükoğlu'nun fedakâr ve azimli çalışmaları neticesinde bir araya gelen birçok değerli veli, okulun daha etkin bir hale gelebilmesi için adeta seneler süren geceli gündüzlü bir çalışmanın mimarı olmuştur. Okul Koruma Derneği Başkanlığı'nı değerli sanayici Abdullah Sarımermer'in, Okul Aile Birliği Başkanlığı'nı Prof. Dr. Cevdet Küçük'ün üstlendiği bu dönemde, Mukaddes Eröğüt, Methiye Sarımermer, Saba Şanlı, Ruhsar Turalı, Prof. Dr. Mehmet İpşirli, Hakkı Şanlı, Feyzullah Kıyıklık, Fevzi Şensoy, Mehmet Çakır gibi velilerin maddî manevî katkılarıyla Kartal Anadolu İmam Hatip Lisesi, kısa zamanda her türlü çağdaş eğitim imkânının öğrencilerin hizmetine sunulduğu bir eğitim yuvası haline geldi. 1992 ve 1995 yıllarında inşa edilen 2 ek bina ile Kartal Anadolu İmam Hatip Lisesi tam donanımlı bir eğitim kompleksine kavuştu.

Sahip olunan olanaklar ve sunulan eğitimin kalitesi 90'lı yıllarda KAİHL'yi birçok alanda ön plana çıkardı. 1992 yılında ilk kız öğrencilerini alan okulumuz bir sene sonra ise ilk mezunlarını verdi. İki öğrencinin ÖYS sınavında ilk yüze girmesi, bundan sonraki yıllarda gelecek başarıların habercisi gibiydi. Bir sene sonra, 1994 ÖYS'de öğrencilerden Mustafa Önder Kıyıklık Fen-Matematik alanında tüm soruları doğru yanıtlayarak Türkiye 1.'si oldu ve böylelikle KAİHL ülkenin gündemine oturdu. Bir imam hatip lisesi nasıl olur da Fen alanında Türkiye 1.'si çıkarırdı? Kimilerine göre bu imkânsızdı ve ancak tesadüf olabilirdi. Ertesi yıl 1995 ÖYS'de bu kez Selçuk Şimşek Sosyal Bilimler Türkiye 1.'si ve Türkçe-Sosyal alanında da Türkiye 2.'si oldu. Aynı yıl mezunlardan Murat Akgüç Fen-Matematik alanında Türkiye 58.'si olarak başarıya ortak oldu. 1996 yılında Selim Tuzci ÖYS Türkçe-Sosyal alanında 1. olurken, 1997 yılında ise Mehmet Sarımermer Türkçe-Matematik alanında Türkiye 4.'sü oldu. Aynı yıl iki öğrenci de yabancı dil alanında ilk 100'e girdi. Mezunların devam eden yıllarda elde ettiği dereceler, KAİHL'nin başarısının tesadüfî olmadığını kanıtladı. İlk mezunlardan itibaren ard arda gelen bu başarılar nedeniyle, kamuoyunun gözü öncelikle KAİHL'ne, ardından da tüm imam hatip okullarına çevrildi.

2007 yılında mevcut binalar büyük ölçüde yenilenerek bugünkü modern ve tam donanımlı binalarına kavuştu. Merhum Abdullah Sarımermer ve Hasan Tahsin Uğur beyefendilerin gayret ve hizmetleriyle inşa edilen tatbikat camimiz 2008 yılı Ramazan ayında ibadete açıldı.

2008 yılında okulumuz 1993 mezunlarından Mithat Tekçam'ın okul müdürü olarak atanması ile eğitimde farklılaşmaya başlayan Kartal Anadolu İmam Hatip Lisesi 2013-2014 yılında hazırlık sınıflarına kavuştu. 2014-2015 yılında IGCSE Cambridge Ortaöğretim sertifika programına, 2016-2017 yılında IB Bakalorya Diploma programına akredite oldu. Okul Müdürü Mithat Tekçam'ın 12 yıllık görev süresinde Kartal Bilim Üssü ve yaklaşık 56 bin küsur kitap barındıran Kartal Kütüphane okulumuza kazandırıldı. Bilim Seyyahları, Öğretmenim Öğretmenim, Etkin Felsefe Atölyesi, Deneysel Bilim Tarihi, Technology for All, 4 Ülke 1 Medeniyet ve Siyahın Sesi gibi projeler gerçekleştirildi. "Dergiciliğin Okulu" olarak adı öne çıkan Kartal Anadolu İmam Hatip Lisesi'nde Seher, 40 Tilki, Mavi Elma, Azade, Bellek, Silüet, Celale, Wings, Kültür Mantarı, Geçit isimli dergiler çıkartıldı. Galeri Kartal Projesi ile okul tarihine ışık tutan 28*, Kartal Neşriyat ve Leyli Meccani sergileri düzenlenerek sergi kitapları yayınlandı. Her geçen yıl başarı grafiği artarak Türkiye'nin sayılı okulları arasında yerini alan okulumuz üniversite sınavlarında ilk 100 ve ilk 1000'e giren öğrencileri ile öne çıktı.

Seçkin öğretmen kadrosu ve yılların birikimiyle eğitim faaliyetlerine devam eden okulumuz, onlarca kulüp, atölye ve proje çalışmasını çatısı altında kurduğu esenlik ikliminde geleceğin erdemli nesillerini hazırlamaya devam ediyor.

Paylaş Facebook  Paylaş twitter  Paylaş google  Paylaş linkedin
Yayın: 23.10.2013 - Güncelleme: 01.12.2022 10:19 - Görüntülenme: 16157
  Beğen | 12  kişi beğendi