T.C. Mİllî Eğİtİm BakanlIğI
İSTANBUL / KARTAL - Kartal Anadolu İmam Hatip Lisesi

Öğrencilerimiz Dünyanın En Büyük Proje Yarışmasında Dünya Dördüncüsü Oldu

Dünya Dördüncüsü Kartal AİHL'den...

 23-05-2022

Kartal Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencileri Muhammed Yusuf Kartal ve Yusuf Efdal Yılmaz soru üretim yazılımları ile zenginleştirdikleri ''Mind Plateau'' isimli projeleriyle dünyanın en büyük proje yarışması ISEF'de (International Science and Engineering Fair) dünya 4.'sü oldular.

 

ABD'nin Georgia eyaletinde 63 ülkeden 1750 finalist öğrencinin katılımı ile gerçekleştirilen yarışmada jüri değerlendirmeleri sonucunda düzenlenen ödül töreni ile Regeneron ISEF büyük ödülleri sahiplerini buldu. Bu yıl Kartal AİHL öğrencileri Muhammed Yusuf Kartal ve Yusuf Efdal Yılmaz yapılan törende dünya 4.'lüğü kazandılar.

 

 

Bu yarışmaya ülkemizi temsilen katılacak projeler, TÜBİTAK tarafından düzenlenen Lise Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışması'nda ön değerlendirme, bölge değerlendirmesi, final değerlendirmesi ve uluslararası proje yarışmalarına katılacakların belirlenmesi olmak üzere 4 aşamadan geçerek belirleniyor.

 

 

Akıl Oyunları Eğitim Platformu Geliştirdiler

 

Yaptıkları çalışmada kendi geliştirdikleri soru üretim yazılımlarını kullandılar. Geliştirdikleri mobil uygulama üzerinden günümüzdeki akıl oyunları eğitimindeki eksikliklere odaklandılar. ''Mind Plateau'' ismini verdikleri eğitim platformu ile, hem bireysel kullanıcıların hem de sınıf ortamında öğrencilerin birlikte eğitim görebilecekleri bir online eğitim ekosistemi geliştirdiler. Proje, sahip olduğu özellikler, içerdiği oyun sayısı ve öğrenci-öğretmen etkileşimine imkan tanıması ve turnuva seçenekleri sunması bakımından dünyada bir ilk olma özelliği ile öne çıkıyor.

 23-05-2022

 

Dünyanın En Büyük Bilim ve Mühendislik Yarışması

 

Regeneron Uluslararası Bilim ve Mühendislik Fuarı, lise seviyesinde dünyanın en büyük bilim yarışması olma özelliği taşıyor. Her yıl Society for Science adlı dernek tarafından finalist öğrenciler sadece jüri değerlendirmeleri ile yarışmıyor aynı zamanda da büyük bir deneyim kazanıyor. ISEF, 60'dan fazla ülkenin ulusal/bölgesel proje yarışmalarında ödül kazanmış en başarılı gençlerini bir araya getiriyor. Bu yıl Atlanta'da gerçekleşen yarışmada gençler Nobel ödüllü bilim insanlarına soru sorma fırsatı bulup alanında uzaman bilim insanları ve girişimciler ile de bir araya geldiler.

23-05-2022

Paylaş Facebook  Paylaş twitter  Paylaş google  Paylaş linkedin
Yayın: 23.05.2022 - Güncelleme: 23.05.2022 16:19 - Görüntülenme: 1623
  Beğen | 19  kişi beğendi