T.C. Mİllî Eğİtİm BakanlIğI
İSTANBUL / KARTAL - Kartal Anadolu İmam Hatip Lisesi

Kartal AİHL Uluslararası Programlarda Yükselen Başarı

 

KARTAL ANADOLU İMAM HATİP LİSESİ

 

ULUSLARARASI PROGRAMLARDA YÜKSELEN BAŞARI

Ulusal ve uluslararası yarışmalarda kazandığı başarılarla adından sıkça söz ettiren Kartal Anadolu İmam Hatip Lisesi; uluslararası programlar olan Cambridge Ortaöğretim Sertifikası Programında (IGCSE) üçüncü, Uluslararası Bakalorya Diploma Programında (IB DP) ise ilk mezunlarını verdi. 

IGCSE müfredatı, "yaratıcı düşünme", "sorgulama", "problem çözme" gibi yetenekleri ön plana çıkartırken öğrencilerin de bu becerilerini geliştirmeyi amaçlıyor. IGCSE kapsamında 2 yıl boyunca eğitim alan öğrenciler, bu başarılı süreç sonunda son iki sınıfta IB DP programına katılıyor.

IB DP müfredatına da katkıda bulunan IGCSE müfredatı, 14-16 yaş aralığındaki lise öğrencilerine yönelik en popüler program olarak biliniyor. 145 ülkeden 100 bini aşkın öğrencinin katıldığı programda, müfredat sonunda yapılan sınavlardan geçer not alan öğrenciler, dünyanın sayılı üniversitelerine girmekte rakiplerine göre bir adım önde oluyorlar.

 

IGCSE Sınavlarında Her Yıl Yükselen Başarı

Kartal Anadolu İmam Hatip Lisesi, programı uygulamaya başladığı andan itibaren en iyi hazırlık sürecini geçirmiş olan ve Türkiye’nin en fazla IGCSE öğrenci sayısına sahip okuludur. 2016 yılında %96.42; 2017 yılında %98.75 ve 2018 yılında %99.51’lik giderek artan başarı yüzdeleriyle Türkiye ve Dünyadaki gözde okullar arasında üst sıralarda yerini korumaktadır. Ayrıca Kartal AİHL 2016 yılında 76.27, 2017 yılında 78.48 ve 2018 yılında ise 80.62 not ortalaması tutturarak her yıl yükselen başarı grafiğiyle ülkemizin gururu olmaktadır.

 

IGCSE 2018 sınav sonuçlarına göre 92.17 ortalamasıyla Zeynep YEDİYILDIZ dönem birincisi olmuştur. Zeynep YEDİYILDIZ program ve başarısı ile ilgili olarak şunları söyledi:

“Hazırlık sınıfında aldığımız İngilizce ve Arapça dil eğitimiyle temelimiz sağlam bir şekilde başladığımız uluslararası geçerliliği olan IGCSE programı dâhilinde acısıyla tatlısıyla iki senemizi geçirdik. Bu süreçte tecrübeli öğretmenlerimiz ve okulumuzun sunduğu çeşitli imkanlar sayesinde hiçbir şeyden geri kalmadan programı tamamladık. Amfide yapılan toplu derslerle eksiklerimizi giderip sınava hazır olduğumuzdan emin olduk. Derste öğrendiğimiz teorik bilgileri tam donanımlı laboratuvarlarımızda yaptığımız deneyler sayesinde pratiğe dökme fırsatını yakaladık. Yaptığımız bu çalışmalar daha düzenli ve sistematik çalışmamızı sağlamasının yanında grup çalışması bilincimizin oluşmasında rol oynadı. Bilgiyi öğrenmekle kalmayıp bu bilgilerin nedenlerini araştırarak çeşitli senaryolar üzerinde tartışmalarda bulunmamız dünyaya farklı bir gözle bakmamızda katkıda bulundu.

Tüm bu süreç boyunca değerli bilgilerini benimle paylaşan, kendisine ne zaman danışsam zamanını ayırıp sabırla ve büyük bir ilgiyle bana faydalı olabilmek için elinden gelenin fazlasını sunan, her sorun yaşadığımda yanına çekinmeden gidebildiğim, güler yüzünü ve samimiyetini benden esirgemeyen ve gelecekteki meslek hayatımda da bana verdiği değerli bilgilerden faydalanacağımı düşündüğüm kıymetli hocalarıma, okul idaresine ve eğitim hayatım boyunca benden maddi ve manevi desteklerini esirgemeden her zaman yanımda olan sevgili aileme teşekkürü bir borç bilirim.” 

Kartal AİHL IGCSE Koordinatörü Metin ÇİFTÇİ ise“Türkiye’nin ilk IGCSE devlet okulu olarak her yıl yükselen başarı grafiğine sahibiz. En fazla öğrenciyle bu başarıyı sağlamamızda tüm kadromuzun emeği var. Öğrencilerimizi yürekten tebrik ediyorum.” dedi.

 

IB DP Programında İlk Mezunlar Diplomalarını Aldı

IGCSE müfredatını 9 ve 10. Sınıfta başarıyla tamamlayan öğrenciler, 11 ve 12. Sınıfta IB DP programını okuyabiliyor. 

Kartal Anadolu İmam Hatip Lisesi’nde 2016 yılında IGCSE programından mezun olan ve IB DP programına devam eden öğrencilerin %96’sı, 2018 yılında girdikleri sınavlarda geçme notu olan 24 puanı aşarak başarılı olmuşlar ve Türkçe, İngilizce, Arapça, 20. Yüzyıl Türkiye’si ve Biyoloji derslerinde de kayda değer başarılar göstermişlerdir. IB Diploma Programının ilk mezunları arasında, 38 Diploma notuyla Melda ÇELİK ve Seher Gülru GÜLAÇAR birinciliği paylaştılar.

IB DP programı birincilerinden Melda ÇELİK açıklamasında, “Okulumuzdaki ilk IB grubu olmamız sebebiyle son iki yılımızın stresli ve heyecanlı geçmesine rağmen diploma sonuçlarımı öğrendiğimde çok mutlu oldum. Bu iki yıl gözlerimin önünden geçti ve aklıma gelenler uzun saatler boyu planlı çalışmalarımız, hafta sonu-tatil demeden ödevlerimizi yapmak için laboratuvara gelmelerimiz, parmaklarımız uyuşana kadar bilgisayarda yazdığımız internal assessment´lar ve extended essay oldu. Evet, bunlar yorucuydu ama bize bu programın kazandırdığı öz disiplin ve akademik düzeyde kullanabileceğimiz bilgiler de oldukça fazla. Çok fazla fedakarlık yaptık, hem IB hem YKS derken kafalarımız karıştı, "bıraksak mı, devam mı etsek" bile dedik ancak üniversite ve iş hayatımızda programın meyvelerini yiyeceğimize inancım tam” dedi.

Programın diğer birincisi Seher Gülru Gülaçar ise açıklamasında, “IB Diploma Programı’nın daha başında sahip olduğumuz heyecan, sürecin yorucu niteliğine karşın bizi sürekli zinde tutarak düşünsel ve akademik yönden olgunlaşmamızın öncüsü oldu. İnanıyorum ki, üniversite sınavı maratonunun beraberinde içinde bulunduğumuz IB Programı, bu nitelikleriyle hayatımızın en değerli yılları sayılabilecek zamanlardan bize paha biçilemez bir miras olarak kalacak. Sınav sonuçları ise bu noktada, hocalarımızın ve bizlerin bu mirasa verdiği değerin ve emeğin karşılıksız kalmadığının göstergesidir.” dedi

IB DP Koordinatörü Dr. Vedat GENÇ konuşmasında şunları söyledi, “Ülkemizin IB DP programı uygulayan ikinci devlet okulu olarak ilk mezunlarımızı vermenin sevincini yaşıyoruz. Öğrencilerimiz mayıs dönemi sınavlarına girdiler. Sonuçlar yakın zamanda açıklandı. Bu başarıyı sağlayan öğrencilerimizi donanımlı bir şekilde üniversite sıralarına gönderiyoruz.”

 

Türkiye’ye Öncü, Dünyaya Örnek

Okul Müdürü Mithat TEKÇAM, yaptığı açıklamada, "Yükselen başarı grafiğinden mutlu olduklarını söyledi. "Türkiye´ye öncü dünyaya örnek" bir eğitim kurumu olma vizyonuyla hareket ettiklerini belirten TEKÇAM, şöyle devam etti:

“Öğrencilerimiz ulusal ve uluslararası müfredatı öğreniyorlar. Böyle olunca yoğunlaşmaları ve daha fazla zaman ayırmaları gerekiyor. Bu programlara katılan öğrencilerimiz yaz okullarına da katılıyor. Hamdolsun, ulusal ve uluslararası müfredatlar ile birlikte öğrencilerimiz çok güzel bir seviyeye gelmiş oluyor. Öğrencilerimizi, ailelerini ve öğretmenlerimizi tebrik ederim.”

 

 

http://www.haber7.com/egitim/haber/2693800-kartal-imam-hatipten-dunya-capinda-basari

http://www.star.com.tr/guncel/kartal-anadolu-imam-hatip-lisesi-uluslararasi-programlar-olan-igcseden-ucuncu-ib-dp-programindan-ise-ilk-mezunlarini-verdi-haber-1376280/

https://www.aksam.com.tr/guncel/kartal-anadolu-imam-hatip-lisesi-igcseden-ucuncu-ib-dp-programindan-ise-ilk-mezunlarini-verdi/haber-765505

http://www.gunes.com/gundem/kartal-anadolu-imam-hatip-lisesi-uluslararasi-programlar-olan-igcseden-ucuncu-ib-dp-programindan-ise-ilk-mezunlarini-verdi-902749

 

18-08-201818-08-201818-08-2018

Paylaş Facebook  Paylaş twitter  Paylaş google  Paylaş linkedin
Yayın: 18.08.2018 - Güncelleme: 12.09.2018 10:19 - Görüntülenme: 2094
  Beğen | 4  kişi beğendi