T.C. Mİllî Eğİtİm BakanlIğI
İSTANBUL / KARTAL - Kartal Anadolu İmam Hatip Lisesi

KAIHLMUN´19

Model Birleşmiş Milletler Konferansı öğrencileri İstanbul´da buluşturdu

Lise öğrencilerinin küresel sorunları yakından tanımasını sağlayan “Model Birleşmiş Milletler Konferansı”na Kartal Anadolu İmam Hatip Lisesi dördüncü kez ev sahipliği yapıyor.

Kartal Anadolu İmam Hatip Lisesi tarafından geleneksel hale getirilen “Model Birleşmiş Milletler Konferansı” (KAIHLMUN 19) bu yıl “Uygarlık Tarihi: Düşüş ve Yükseliş” temasıyla başladı.

İstanbul Medeniyet Üniversitesi ile ortaklaşa gerçekleştirilen konferans, Birleşmiş Milletler simülasyonu olarak öğrenci ve katılımcıları misafir ediyor. Toplam 500 öğrencinin katıldığı konferansta Türkiye dışında 7 ülkeden 35 yabancı davetli yer aldı.

Dördüncüsü düzenlenen konferansta altısı İngilizce, biri Arapça ve biri de Osmanlı Türkçesi (Meclis-i Vükela) olmak üzere toplam sekiz komite bulunuyor.

Birleşmiş Milletler Genel Kurulu, Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Teşkilatı, Bilim ve Teknoloji Evrensel Komisyonu, Paris Antlaşması 1951, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi, Ortak Kriz Komitesi, Meclisi Vükela ve Arap Birliği başlıklı komitelerde öğrenciler geçmişin, günümüzün ve geleceğin sorunlarını ele alıyor.

Öğrencilerin objektif bir politika anlayışına sahip olmalarını hedefleyen KAIHLMUN 19’da daha yaşanabilir bir dünya için fikir alışverişi yapılıyor.

Küresel sorunlara çözüm üretiyorlar

Konferansa ev sahipliği yapan Kartal Anadolu İmam Hatip Lisesi Müdürü Mithat Tekçam, etkinlikle öğrencilerin dil yetkinliklerini kullanarak dünya meselelerine çözüm üretmelerini amaçladıklarını söylüyor.

Tekçam’a göre farklı şehirlerden, farklı ülkelerden ve farklı kültürlerden öğrencilerin tanışarak küresel sorunlara çözüm aramaları konferansın en önemli özelliği.

İngiliz uyruklu olan 10. sınıf öğrencisi Eli Evren Ross konferansa ikinci kez katıldı.

Geçen yıl delege olarak Model Birleşmiş Milletler Konferansı’na katılan Ross, bu yıl ise komite başkanı olarak görev yapıyor.

Eli Evren Ross, KAIHLMUN 19’un en beğendiği organizasyonlardan olduğunu söylerken bu organizasyon sayesinde kendini daha çok geliştirdiğinin altını çizdi.

Konferans 3 Mart’a kadar devam edecek 

11. sınıf öğrencisi Sümeyra Karacan ise bu organizasyon sayesinde henüz lise seviyesinde birçok akademik beceriyi erken kazandıklarını söyledi.

Aynı zamanda dünyanın küresel sorunlarını tanıma ve bu sorunlara çözüm üretme gibi bir fırsat yakaladıklarını söyleyen Sümeyra Karacan’a göre KAIHLMUN 19 öğrencilerin problemlere çözüm odaklı yaklaşmasını sağlıyor.

Öğrencilerin küresel sorunlara daha yakından bakmasına olanak sağlayan Model Birleşmiş Milletler Konferansı 3 Mart tarihine kadar devam edecek. 

https://www.trthaber.com/haber/turkiye/model-birlesmis-milletler-konferansi-ogrencileri-istanbulda-bulusturdu-406929.html

https://www.trtavaz.com.tr/haber/tur/turkiye/model-birlesmis-millet-konferansi-ogrencileri-istanbulda-bulusturdu/406929

´KAIHLMUN’19´ başladı

Kartal Anadolu İmam-Hatip Lisesi Model Birleşmiş Milletler Konferansı 28 Şubat 2019 tarihinde ´´Uygarlık Tarihi; Düşüş ve Yükseliş´´ teması altında başladı.

 

Kartal Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencileri tarafından kurulan KAIHLMUN Kulübü önderliğinde bu yıl dördüncüsü düzenlenen ve “Uygarlık Tarihi: Düşüş ve Yükseliş” ana teması altında işlenecek olan KAIHLMUN’19 Uluslararası Model Birleşmiş Milletler konferansı Kartal Anadolu İmam Hatip Lisesi Şehit Mustafa Yaman Konferans Salonunda yapılan açılış töreniyle başladı. Törene Kartal Kaymakamı Abdullah DEMİR, Kartal İlçe Milli Eğitim Müdürü Ali Rıza AKA, okul müdürleri, misafirler, öğretmenler ve öğrenciler katılım sağladı.

KAIHLMUN’19 teması, “Uygarlık Tarihi; Düşüş ve Yükseliş”, konulu videoyla başlayan program, Prof.Dr. Atilla Arkan’ın Medeniyet ve İslam hakkındaki konuşmasıyla devam etti. Ardından 11. sınıf öğrencisi olan Genel Direktör (Organizasyon Başkanı) Mehmet Enes Onuş, hazırlanma sürecinden bahsederek, emeği geçen herkese teşekkürlerini sundu. Programın Genel Sekreteri 11. sınıf öğrencisi Mehmet Fatih İzgi ise dünyadaki problemlere değindi ve bu bağlamda konferans teması ile komite gündem maddelerini açıkladı. Okul Müdürü Mithat Tekçam ise 3 dilde, 8 komite ile böyle bir organizasyonu gerçekleştirmenin mutluluğunu yaşıyoruz diyerek katılımcılara, destek veren kurumlara ayrıca emek veren öğretmenlere ve öğrencilere teşekkür etti.

Bu yıl KAIHLMUN’19’da “Uygarlık Tarihi; Düşüş ve Yükseliş” teması dâhilinde katılımcılar; medeniyetler tarihinde meydana gelen kırılma noktalarının ve olayların geçmiş, günümüz ve gelecekteki dünya siyaseti üzerinde etkilerini ve buna ek olarak bu süreçte yaşanan siyasi dalgalanmaları bütün detaylarıyla ele alacaklardır. Temsil edecekleri ülkeler ve önemli şahsiyetler için önceden hazırlanmış olan öğrenciler, izleyecekleri politikalarla ülkeler arası diplomatik bağların özgün ve gerçekçi biçimde analizini yapacaklar ve stratejik çözüm önerileri getirecekler.

KAIHLMUN’19’da Yer Alacak Komite Başlıkları

Birleşmiş Milletler Genel Kurulu

Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Teşkilatı

Bilim ve Teknoloji Evrensel Komisyonu

Paris Antlaşması 1951

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi

Ortak Kriz Komitesi

Meclisi Vükela

Arap Birliği

Katılımcıların objektif bir politika anlayışına sahip olmalarını hedefleyen KAIHLMUN’19, ulusal ve uluslararası camiadan 500’ü aşkın katılımcıyı ağırlıyor. Kartal Anadolu İmam Hatip Lisesi’nde gerçekleştirilen iki günün ardından konferans İstanbul Medeniyet Üniversitesi Cevizli Kampüsü’nde devam edecek.

 

https://www.star.com.tr/guncel/kaihlmun19-basladi-haber-1437266/

http://www.haber7.com/egitim/haber/2837945-kaihlmun19-basladi

https://www.aksam.com.tr/guncel/kaihlmun19-basladi/haber-827438

http://www.gunes.com/egitim/kaihlmun-19-basladi-959367

https://www.alemihaber.com/gundem/10229293/kaihlmun19-basladi

 

"Model Birleşmiş Milletler Konferansı"

Kartal Anadolu İmam Hatip Lisesi tarafından organize edilen konferans, bu yıl "Uygarlık Tarihi: Düşüş ve Yükseliş" temasıyla gerçekleştiriliyor- Kartal Anadolu İmam Hatip Lisesi Müdürü Mithat Tekçam:- "Projenin amacı öğrenci gözüyle dünya sorunlarının konuşulmasıdır. Proje, öğrencilerin hem yabancı dillerine olan katkısı hem de dünya meseleleriyle ilgili düşünmeleri, konuşmaları, tartışmaları ve fikir üretmelerini kapsıyor"

 

İSTANBUL (AA) - Kartal Anadolu İmam Hatip Lisesi Model Birleşmiş Milletler Konferansı (KAİHLMUN) "Uygarlık Tarihi: Düşüş ve Yükseliş" temasıyla başladı.

Lisenin konferans salonunda yapılan programa, farklı ülkelerden lise öğrencileri katıldı.

Kartal Anadolu İmam Hatip Lisesi Müdürü Mithat Tekçam, AA muhabirine yaptığı açıklamada, bu yıl 4.´sü yapılan konferansın organizatörü olduklarını söyledi.

Konferansta öğrencilerin Birleşmiş Milletler´in simülasyonunu gerçekleştirdiğini belirten Tekçam, şunları kaydetti:

"Bu sene sekiz komite ile çalışıyoruz, üç dilde programı gerçekleştiriyoruz. Altı komitemiz İngilizce, bir komitemiz Arap Birliği, bir komitemiz de Divan-ı Hümayun olarak Osmanlı Türkçesiyle burada paylaşımlarda, tartışmalarda bulunacaklar. Dünya meselelerine gençlerin bakışıyla güzel çözümler getirecekler. Birleşmiş Milletler farklı ülkelerde bu projeyi hayata geçiriyor. Projenin amacı öğrenci gözüyle dünya sorunlarının konuşulmasıdır. Proje, öğrencilerin hem yabancı dillerine olan katkısı hem de dünya meseleleriyle ilgili düşünmeleri, konuşmaları, tartışmaları ve fikir üretmelerini kapsıyor. ABD´den Pakistan´a kadar farklı ülkelerden, ulusal anlamda da şehir dışındaki farklı liselerden öğrenciler burada. Bugün 500 öğrencimiz bu çalışmanın içerisinde. Dört gün boyunca bu çalışma devam edecek."

Konferansın Genel Direktörü 11. sınıf öğrencisi Mehmet Enes Onuş, tarih bilgisinin gelecek ile bağlantılı olduğunu ve bu bilginin sağlayabileceği yararlar olduğunu kaydetti.

"Uygarlık Tarihi: Düşüş ve Yükseliş" temasının, delegeler tarafından dört gün boyunca tartışılacağını anlatan Onuş, "Konferansın ana başlıkları arasında eğitim, perspektif, entelektüel ve akademik bilgi paylaşım ortamları oluşturulması ve uluslararası iş birliğinin güçlendirilmesi var. Farklı millet ve okullardan öğrenciler, toplumların gelişimleri, kültür zenginliği, iletişim sistemleri, evrensel ve bireysel anlayışları ve milletlerin oluşumları hakkında gerçekleştirecekleri tartışmalar sonucunda çözüm kağıtları üretecekler." dedi.

Konferans hakkında bilgi veren konferansın Genel Sekreteri Muhammed Fatih İzgi de şunları kaydetti:

"Konferansın komiteleri ve gündem maddeleri şu şekildedir: Bilim ve teknoloji evrensel komisyonu, evrensel enerji yetersizliği. BM Güvenlik Konseyi, Çin ve ABD arasındaki ekonomik çatışma ile şiddetlenen politik ve askeri sorunlar. BM Genel Meclisi, insan gen senkronizasyonunun etik bağlamında tartışılması ve siber uzayın potansiyel bir savaş alanına dönüşmesi. BM Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü, çatışma bölgelerinde kültürel mirasın korunması ve kaybolan dillerin muhafaza edilmesi. 1951 Paris Antlaşması, açık gündem. Kriz komitesi, komünizmin düşüşü, Sovyetler Birliği’nin dağılması. Arap Ligi, Arap dünyasında basın özgürlüğü ve Katar’ın izolasyonu. Meclis-i Vükela, açık gündem."

SETA Eğitim ve Sosyal Politikalar Araştırmaları Direktörü Prof. Dr. Atilla Arkan ise "Medeniyet ve İslam" başlıklı sunum gerçekleştirdi.

Konferans, 3 Mart´ta sona erecek.

 

https://www.timeturk.com/model-birlesmis-milletler-konferansi/haber-1048549

https://www.haberler.com/model-birlesmis-milletler-konferansi-11789544-haberi/

https://www.yeniakit.com.tr/haber/model-birlesmis-milletler-konferansi-634556.html

http://www.memleket.com.tr/model-birlesmis-milletler-konferansi-1669911h.htm

https://www.star.com.tr/yerel-haberler/model-birlesmis-milletler-konferansi-3735176/

https://www.alaturkaonline.com/model-birlesmis-milletler-konferansi/?utm_source=feedburner&utm_medium=feed&utm_campaign=Feed%3A+alaturkaonline+%28Alaturka%29

http://medyasin.com/model-birlesmis-milletler-konferansi/

https://www.mynet.com/model-birlesmis-milletler-konferansi-110104967270


05-03-201905-03-201905-03-201905-03-201905-03-201905-03-201905-03-201905-03-201905-03-201905-03-2019

Paylaş Facebook  Paylaş twitter  Paylaş google  Paylaş linkedin
Yayın: 05.03.2019 - Güncelleme: 05.03.2019 09:51 - Görüntülenme: 731
  Beğen | 3  kişi beğendi