T.C. Mİllî Eğİtİm BakanlIğI
İSTANBUL / KARTAL - Kartal Anadolu İmam Hatip Lisesi

'Bilim Seyyahları Projesi 4'

'Bilim Seyyahları Projesi 4' 

TÜBİTAK'ın desteği ve İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü iş birliğiyle Kartal Anadolu İmam Hatip Lisesi'nde düzenlenen "Bilim Seyyahları Projesi 4" başladı.

Okul bahçesinde düzenlenen proje kapsamında, fizik, kimya, biyoloji, matematik, arkeoloji, mimarlık, teknoloji, robotik, mucitler, canlandırma, film, astronomi, uçak ve çiftçilik atölyeleri öğrencilerle buluştu.

Kartal AİHL ve çevredeki okullardan gelen öğrenciler stantları gezerek deney ve çalışmalara ilişkin bilgi edindi. Öğrenciler ayrıca matematik atölyesince okulun bahçesine yerleştirilen büyük boyuttaki bowling ve satranç gibi oyunları oynayarak eğlendi.

Etkinlikte, sahne deneyleri ekibince de çeşitli bilimsel deneyler izleyicilere gösterildi.

Okul Müdürü Mithat Tekçam, açılışta yaptığı konuşmada, fen bilimlerden yabancı dile, sosyal bilimlerden mesleki alana, sanattan spora kadar farklı alanlarda bilgi yolculuğuna devam eden Kartal AİHL'nin Türkiye'ye öncü, dünyaya örnek bir eğitim kurumu olma vizyonuyla yoluna devam ettiğini söyledi.

Tekçam, 2015 yılında TÜBİTAK 4007 desteğiyle ilki gerçekleştirilen bilim seyyahları projesini, ortaokul ve lise öğrencilerinin temel bilimlere dair eğitim kurumlarında aldıkları teorik bilgileri anlamlandırabilmeleri, bu bilgileri gündelik yaşamla ilişkilendirebilmeleri, yeni nesillerin kadim medeniyetin bilgi dağarcığından haberdar olabilmeleri için hayata geçirdiklerini anlattı.

Projenin 2016-2017 yıllarında genişleyerek ilk defa yurt dışına açıldığını belirten Tekçam, TİKA'nın desteğiyle Afrika ülkelerinde başlayan yurt dışı serüveninin Tunus, Uganda, Gana ve Tanzanya'ya ulaşarak oradaki ortaöğretim öğrencileriyle bilim ve eğitim iş birlikleri yapılmasıyla sürdürüldüğünü ifade etti.

Yurtdışı Türkler ve Akraba Başkanlığının desteği sayesinde de Balkanlara ulaştıklarını aktaran Tekçam, Kosova, Makedonya, Karadağ, Arnavutluk, Bulgaristan ve Yunanistan'daki şehir meydanlarında, kardeş okulların iş birliği ile bilim seyyahlarını düzenlediklerini kaydetti.

Tekçam, İstanbul'daki etkinlik için de öğrencilerin yaz süreci boyunca okulun laboratuvar ve atölyelerinde hazırlandıklarını anlattı.

"Çalışmalarını dünyaya gösteriyor olmaları gurur verici"

ÖNDER İmam Hatipliler Derneği Genel Başkanı Kamber Çal, Kartal AİHL'nin rol model alınan bir okul olduğunu söyledi.

Kartal AİHL'nin kendileri için bir gurur kaynağı olduğunun altını çizen Çal, bu başarıyı ortaya koyan öğrencilere teşekkürlerini sundu.

Projede inovatif, orijinal, farklı, geleceğe ümitle bakmayı sağlayacak projeleri olduğunu belirten Çal, "Sosyal sorumluluk projesi açısından bu çalışmalarını hem tüm Türkiye'ye hem de tüm dünyaya gösteriyor olmaları ayrıca gurur verici." dedi.

Kamber Çal, lisenin modelini, sistematiğini, başarılarını ve çalışmalarını tüm Türkiye'de anlatmaya çalıştıklarını dile getirdi.

"Projemi duyurarak bilim literatürüne katkı sağlamak istiyorum"

Bitki özütlerini kullanarak karaciğer kanseri tedavisinde uygulanması hedefiyle proje geliştiren 11. sınıf öğrencisi Fatma Betül Kabataş, AA muhabirine projesine ilişkin şu bilgileri verdi:

"Projenin amacı, günümüzde kullanılan kemoterapi ve radyoterapi gibi kanser tedavisi yöntemlerinin yanı sıra alternatif tıbbı biraz daha öne çıkarmaktı. Özellikle son 10 yılda alternatif tıp hakkında çok fazla gelişmeler yaşanıyor. 'Bitkilerin özütleri alınarak, bu özütler hücrelere uygulanıp kansere bir ilaç olabilir mi?' şeklinde araştırmalar yapılıyor. Hem dünyada hem de Türkiye'de yaygın olmasından ötürü biz de karaciğer kanserine odaklandık. Projemizde de zencefil ve zerdeçal bitki özütlerini doğal yollar ve yardımcı maddeleriyle beraber elde ettik. Bu maddeleri kemoterapi gibi hücrelere uyguladığımızda hücrelerdeki oksidatif stresi arttırdığı ve bu şekilde de hücrelerin ölümüne yol açtığını gözlemledik. Gözlemlerimizi yaparken de farklı çeşitteki araçlardan görev aldık."

Projesinin sunumunu gerçekleştirmek üzere Hematoloji ve Onkoloji Kongresi'ne kabul edildiğini aktaran Kabataş, "3 gün boyunca poster sunumu yapacağım. Orada hem projemi duyurarak insanlara ve bilim literatürüne katkı sağlamak hem de gelecekte bu projeyi geliştirebileceğim bir platform oluşturmak istiyorum. Gelecekte de moleküler biyoloji ve genetik alanında ilerleyip bu alan hakkında çalışmalar yapmak istiyorum." diye konuştu. 

Konuşmaların ardından projenin açılış kurdelesini İstanbul İl Milli Eğitim Müdürü Levent Yazıcı, TBMM Başkanı Mustafa Şentop'un eşi Sabriye Şentop, Kartal AİHL Müdürü Mithat Tekçam, İlçe Kaymakamı Abdullah Demir ve diğer protokol üyeleri birlikte kesti.

Daha sonra atölyeleri gezen protokol üyeleri öğrencilerin projelerini dinledi.

Programda, TBMM Başkanı Mustafa Şentop'un kızı Seniha Begüm Şentop, il milli eğitim müdürü yardımcıları, bazı ilçe milli eğitim müdürleri ile okul müdürleri, öğretmenler ve öğrenciler de yer aldı.

"Bilim Seyyahları Projesi 4" cumartesi günü sona erecek.

Kaynak: AA

https://www.aa.com.tr/tr/bilim-teknoloji/bilim-seyyahlari-projesi-4-basladi/1579894

https://www.haberler.com/bilim-seyyahlari-projesi-4-basladi-12417463-haberi/

https://www.konhaber.com/haber-bilim_seyyahlari_projesi_4_basladi-1201761.html

 

'Bilim Seyyahları İstanbul-4' başladı

TÜBİTAK'ın desteğiyle İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü ortaklığıyla Kartal Anadolu İmam Hatip Lisesince yürütülen projede, birbirinden eğlenceli deneyler ve atölye çalışmaları yer alıyor.

 

TÜBİTAK 4007 Bilim Şenlikleri çağrısı kapsamında desteklenen "Bilim Seyyahları" projesi 4. kez İstanbul'da gerçekleştiriliyor. Kartal Anadolu İmam Hatip Lisesi tarafından 2015 yılında hayata geçirilen Bilim Seyyahları projesi farklı coğrafyalarda onlarca bilim festivali gerçekleştirdi. Tunus'tan Gana'ya, Yunanistan'dan Karadağ'a uzanan yolculukta dört yılda üç kıtada tam 11 ülkeye, ülkemizin güzide kurumlarından TÜBİTAK, TİKA ve YTB'nin desteği ile bilimin eğlenceliği yolculuğunu taşıdı.

Projenin hayata geçirilmesi dolayısıyla Kartal AİHL bahçesinde düzenlenen açılışta, fizik, kimya, biyoloji, matematik ve robot atölyeleri, planetaryum, bilim tarihi atölyesi gibi 22 farklı atölyenin yanı sıra bilim oyuncakları da yer aldı.

Kartal AİHL öğrencileri ve çevredeki okullardan gelen öğrenciler, stantları gezerek deney ve çalışmalar hakkında bilgi aldı. Öğrenciler, ulusal ve uluslararası yarışmalarda ödül kazanan çalışmaların bulunduğu stantlara yoğun ilgi gösterdi.

"ÖĞRENCİLER YAZ TATİLİNDEN FEDAKARLIK YAPARAK HAZIRLANDILAR"

Bilim Seyyahları İstanbul-4 projesinin açılışına Sabriye Şentop hanımefendinin yanı sıra Kartal Kaymakamı Abdullah Demir, İstanbul İl Milli Eğitim Müdürü Levent Yazıcı, Memur-Sen İl Başkanı Talat Yavuz,  Kartal İlçe Milli Eğitim Müdürü Harun Tüysüz, Tuzla İlçe Milli Eğitim Müdürü Ahmet Alireisoğlu, Önder Başkanı Kamber Çal, Kartal Dernek Başkanı Ömer Faruk Sarımermer, okul müdürleri, öğretmenler ve öğrenciler katıldı. Açılışta konuşma yapan Kartal AİHL Müdürü Mithat Tekçam, projenin içeriği ve amacı hakkında bilgiler verdi.

Tekçam, projenin TÜBİTAK tarafından 4. Kez desteklendiğini dile getirerek, başvuru esnasında milli eğitim müdürlükleriyle beraber çalıştıklarını söyledi. Bilim Seyyahları bir gelenek halini aldı Bir önceki yıl Maltepe Orhangazi Şehir Parkında yer alan etkinliğimiz, 3 defa Balkanlar'da bilgi tezgâhlarını halka açmanın yanı sıra Afrika'da da bilim tomurcuklarını serpti. Toplam 11 farklı ülke, 11 farklı kültür ve farklı diller Bilim Seyyahları ile şenlendi. Bu büyük proje öğrenciler arası dostluklardan okullar arası ağlara kadar pek çok bağ kurdu. En önemlisi, kültürler arası kurduğu bağlar. Festivallerde öğrencisinden personeline kadar her birey başka bir kültüre etki etti ve etkilendi. Farklı tarihi şehirler ve oralardaki Bilim Seyyahları proje partnerleri dâhil her ayrı detay, katılımcılarımızın hayata, olaylara, sorunlara bakış açısını olumlu yönde etkiledi.

Projeye Teknopark İstanbul ve Türk Hava Yolları da destek verdiğini anımsatan Tekçam, "Öğrencilerimiz bu etkinlik için yaz tatilinden fedakârlık ederek hazırlandılar. Okulların açıldığı hafta bu güzelliği organize etmenin mutluluğunu yaşıyoruz. Matematik, fizik, kimya, biyoloji, robotik ve akıl oyunları alanlarında farklı stantlarımız var. Hem kedi öğrencilerimiz hem de farklı yerlerden gelen öğrencilerle bu paylaşımları yapıyoruz."

"22 FARKLI ATÖLYEMİZ VAR"

Proje Koordinatörü Ersin Ertürk ise bu sene gerçekleştirilen festival hakkında, " astronomiden film atölyesine, uçak atölyesinden edebiyata çeşitli alanlarda toplam 22 atölyede sunumlar, deneyler, oyunlar, uygulamalar ve canlandırmalar ile etkinliğimizi gerçekleştiriyoruz. Ayrıca; çiftçilik, havacılık ve uzay, mucitler gibi geniş planlamalarla, uzay kadar büyük hedeflerle ve önemlisi umutla bu sene ilk kez oluşturduğumuz yepyeni konseptli çadırlarımız ile farklı bir atmosfer oluşturduk. Her atölye, atölye başkanının kontrolü doğrultusunda bir düzen ile çalışıyor. Tüm üyeler işlerine tamamen odaklanmış, hem zevk alma hem de kendini geliştirme amacıyla çalışıyor." şeklinde konuştu.

 https://www.aksam.com.tr/yasam/bilim-seyyahlari-istanbul4-basladi/haber-1005031

http://www.gunes.com/egitim/bilim-seyyahlari-istanbul-4e-yogun-ilgi-1019702

https://www.star.com.tr/egitim/bilim-seyyahlari-istanbul4-14-eylule-kadar-kartal-aihlde-haber-1480069/

http://www.haber7.com/guncel/haber/2895993-bilim-seyyahlari-istanbul-4-basladi

 

Projenin hayata geçirilmesi dolayısıyla Kartal Anadolu İmam Hatip Lisesi bahçesinde düzenlenen açılış programına TBMM Başkanı Sayın Mustafa Şentop'un  kıymetli eşleri Sayın Sabriye Şentop'un yanı sıra Kartal Kaymakamı Sayın Abdullah Demir,  İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Levent Yazıcı, eğitim yöneticilerimiz, sivil toplum kuruluşu temsilcileri, öğretmen, öğrenci ve velilerimiz katıldı.

https://istanbul.meb.gov.tr/www/bilim-seyyahlari/icerik/2710

13-09-2019

13-09-201913-09-201913-09-201913-09-201913-09-201913-09-201913-09-201913-09-201913-09-2019

Paylaş Facebook  Paylaş twitter  Paylaş google  Paylaş linkedin
Yayın: 13.09.2019 - Güncelleme: 18.09.2019 15:26 - Görüntülenme: 731
  Beğen | 5  kişi beğendi